اختلال یادگیری| تابستان ، فرصتی برای دانش آموزان دارای اختلال یادگیری

اختلال یادگیری| تابستان ، فرصتی برای دانش آموزان دارای اختلال یادگیری

اختلال یادگیری| تابستان ، فرصتی برای دانش آموزان دارای اختلال یادگیری

تعطیلات تابستان فرصت خوبی است برای این دانش آموزان که با برنامه ریزی صحیح خانواده بتوانند علاوه بر استراحت و انجام فعالیتهای مُفرَّح با استفاده از کتاب ها و مواد و وسایل آموزشی و کمک آموزشی و بازی های هدفمند به رفع اختلال کودک بپردازند.

برنامه ریزی برای دانش آموزان دارای اختلال

برنامه ریزی توانایی و مهارتی است  که پدر و مادر باید آن را بیاموزند و اجرا کنند و به فرزندان خود نیز منتقل کنند ، زیرا کلید موفقیت در انجام هر کاری برنامه ریزی است . یک برنامه ریزی صحیح آن است که به همه نیازهای فرد توجه شود . کودک پس از 9ماه تحصیل نیاز به تجدید قوا دارد و مسلما بلافاصله نمی توان برنامه آموزشی برای او در نظر گرفت .مسافرت ،مهمانی، سینما ، گردش، می تواند به تجدید قوا و ایجاد انگیزه کمک کند .

همچنین در برنامه ریزی روزانه یا هفتگی نیز باید به فعالیتهای مُفرَّح توجه شود. یکی از فعالیتهایی که مُفرَّح است و از طرفی به رفع مشکلات یادگیری کودک نیز کمک می کند ورزش است .

ورزشهایی مانند شنا، ژیمناستیک و ورزشهای رزمی نه تنها باعث شادی و تفریح می شود بلکه سبب تقویت مهارتهای حرکتی ، هماهنگی عضلانی ، جهت یابی، تن آگاهی وتمرکزنیز می شود که این موارد تاثیر به سزایی در خوانا نوشتن، دقت و تمرکز در فعالیتها، درک بهتر مفاهیم ریاضی دارد .

اولیا می توانند با کمک مربیان کودک در مراکز اختلال یادگیری از موارد اختلال کودک خود آگاه شوند و با توجه به آن اختلال به تهیه وسایل و  انتخاب فعالیتهای لازم جهت رفع مشکل اقدام کنند. مثلا کودکی که دارای اختلال شنیداری (حافظه شنیداری، حساسیت شنیداری) می باشد می توانید با فعالیتهایی از قبیل بازیهای کلامی ( بیان جملات اشتباه و درست کرده آن توسط کودک یا ساختن جملات بی پایان بایکدیگر ، انجام دستورات تا چند دستوری و….) و تهیه نوارها و سی دی های صدای حیوانات و صدای کارها، ترانه شعر و داستان ، لالایی با همراهی و هدایت والدین  به تقویت حس شنیداری او کمک کنید .

هنگامی که به اولیا یا دانش آموزان می گوییم تابستان را از دست ندهید، بسیاری از آنها دچار نگرانی می شوند که تابستان هم درس؟!

ولی می بینیم که فعالیتهای تابستان اگر آگاهانه و با برنامه ریزی صحیح باشد نه تنها خستگی ندارد ؛ بلکه علاوه بر رفع مشکلات یادگیری و تحصیلی کودک تابستانی شاد و پر بار خواهند داشت.

 

اختلال یادگیری| تابستان ، فرصتی برای دانش آموزان دارای اختلال یادگیری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید