اوقات فراغت |اوقات فراغت دانش آموزان و برنامه ریزی مناسب 2

اوقات فراغت |اوقات فراغت دانش آموزان و برنامه ریزی مناسب 2

اوقات فراغت |اوقات فراغت دانش آموزان و برنامه ریزی مناسب2

بايد براي گذراندن اوقات فراغت برنامه‏ريزي وجود داشته باشد و در اين زمينه با اعضاي خانواده تبادل نظر صورت گيرد. فرزندان بايد بياموزند که زندگي خود را تباه نکنند و با تفريحات وقت‏گير و بي‏ثمر زندگي خود را به خطر نيندازد. براي نيل به اين منظور به نظر مي رسد که آموزشهاي لازم بايد از دوران کودکي آغاز گردد و از همان دوران طفوليت ارزش و اهميت برنامه ريزي آموزش داده شود.

آموزش، از دوره‏ کودکي

استفاده از وقت را بايد از کودکي به فرزندان آموخت. کودک بايد ياد بگيرد که آرام بگيرد، با اينکه خوابش نمي‏برد دراز بکشد، کتاب ورق بزند، به داستان گوش بدهد، داستان و کتاب بخواند. اغلب نوجوانان بدون برنامه بزرگ شده‏اند و متاسفانه، بي‏برنامه بودن حتي به گذران اوقات فراغت آنان نيز سرايت کرده و نمي‏دانند از وقت خود چگونه استفاده کنند. در مورد برنامه‏ هاي تلويزيون و کامپيوتر در اغلب خانواده‏ها اختلاف نظر زيادي وجود دارد. گاهي والدين در حال ديدن برنامه‏اي هستند، اما فرزندان را از آن منع مي‏کنند. اين‏گونه برخوردها، اعتماد کودکان و نوجوانان را از والدين سلب کرده و آنان را عالمان بدون عمل معرفي مي‏کند. گاهي زمان پخش و محتواي برنامه‏هاي تلويزيون و استفاده از کامپيوتر به مشاجرات خانوادگي دامن مي‏زند. بعضي از برنامه‏ها ممکن است موجب بدآموزي‏هايي شود و تاثير منفي داشته باشد. همچنين ديدن برنامه‏ها در شب‏هاي درسي، کودکان را از انجام تکاليف درسي باز مي‏دارد. والدين در برابر چنين مسائلي حساسيت دارند و به جاي توضيح و بيان مطالب و تنظيم برنامه‏اي صحيح، در برابر فرزندان خود قرار مي‏گيرند. نتيجه اين کار ارتباط نادرست خانواده با فرزندان و ايجاد قواعدي خشن‏تر و انعطاف‏ ناپذير است که روابط اعضاي خانواده را بدتر کرده و بهره‏ اي از آن نمي‏برند.

خواندن مقاله مرتبط
ظرافت های معلم در به کارگیری روش های تدریس

لذا چگونگي گذران اوقات فراغت از مسايل بسيار مهمي است که همواره بايد مورد توجه والدين قرار بگيرد تا مانع از وقت گذراني هاي کودکان و نوجوانان گردد.

 

اوقات فراغت زمانی است که کودک باید آزادانه به انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود بپردازد. تنظیم زمان و فراهم کردن اوقات فراغت برای کودکان به‌عهده بزرگسالان است.
همه ما فصل تابستان را فصل تعطیلی مدارس می دانیم اما تعلیم و تربیت هرگز تعطیل نمی شود.
ما باید برای ایام تابستان کودکانمان برنامه ریزی صحیح و درست داشته باشیم.

* کودکان برای رشد خود به تحرک و بازی نیاز دارند. تحرک رمز سلامت کودکان است. بازی‌های پرتحرک سبب تخلیه هیجانی و در نتیجه آرامش کودکان می‌شود.

* جهت پر كردن اوقات فراغت بچه ها نباید آنها را با اصرار به كلاس فرستاد، بلكه می‌توان از خودشان پرسید كه چه چیزی خستگیشان را برطرف می‌كند و آنها را به سمت كارهای مورد علاقه‌شان سوق می‌دهد.

* اوقات فراغت به نظر بعضی از والدین و مسئولان چیزی زاید‌‎ ‎است‎ .‎طبیعی است كه اگر برای اوقات فراغت بچه‌ها هدف‌گذاری نشود، به طور حتم این اوقات زاید به نظر می‌رسد و والدین روزشماری می‌كنند كه تابستان هرچه زودتر‎ ‎به پایان برسد‎.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×
اسکرول به بالا